Advice and Consent

One of the many duties of Utah State senators is to review and approve nominations for vacant public positions such as judges, council members, board members, commissioners, etc. made by the governor. On May 15, 2019, the Senate confirmed the following appointments made by Governor Gary Herbert:

Second District Court:
Judge Reuben Renstrom  

Utah Housing Corporation Board of Trustees
Jessica Norie (D) is appointed to replace Mark Cohen (U) as the home building industry representative on the Utah Housing Corporation Board of Trustees, a term to expire May 31, 2023.

Annette Lowder (D) is appointed to replace Cathy Burrows (R) as a mortgage lending industry representative on the Utah Housing Corporation Board of Trustees, a term to expire May 31, 2023.

Lee A. Carter (R) is appointed to replace Robert Majka (U) as a public member on the Utah Housing Corporation Board of Trustees, a term to expire May 31, 2023.  

Health Facility Committee
Bradley C. Albrechtsen is appointed to replace Bryan Erickson as a nursing care facility representative on the Health Facility Committee, a term to expire July 1, 2023.

Labor Commission Appeals Board
Joseph E. Hatch is reappointed as a member of the Labor Commission Appeals Board, a term to expire February 28, 2020. 

Securities Commission
Lyndon L. Ricks is appointed to replace Brent R. Baker as a Corporate Member representative on the Securities Commission, a term to expire August 1, 2023. 

Lyle White is reappointed as a member of the Securities Commission, a term to expire August 1, 2023. 

Utah Athletic Foundation Board of Directors
Wayne Niederhauser is appointed as a member of the Utah Athletic Foundation Board of Directors, a term to expire March 1, 2022. 

Brett Hopkins is reappointed as a member of the Utah Athletic Foundation Board of Directors, a term to expire March 1, 2022. 

Utah Arts Council Board of Directors
Kimi Kawashima is appointed to replace Caleb Chapman as a music representative on the Utah Arts Council Board of Directors, a term to expire June 30, 2022.

Jansen N. Davis is reappointed as a member of the Utah Arts Council Board of Directors, a term to expire June 30, 2022. 

Board of State History
Heather A. Wilson is appointed to replace Yvette Donosso as a member of the Board of State History, the remaining portion of the term to expire October 31, 2019. 

Air Quality Board
John Rasband is appointed to replace Mike Smith as the Manufacturing Industry representative on the Air Quality Board, a term to expire March 1, 2022. 

Erin Mendenhall is reappointed as a member of the Air Quality Board, a term to expire March 1, 2022. 

Water Quality Board
Emily S. Niehaus is appointed to replace David Ogden as a member of the Water Quality Board, a term to expire March 1, 2022.   

Brandon Gordon is appointed to replace Myron Bateman as a member of the Water Quality Board, a term to expire March 1, 2022.  

Board of Oil, Gas and Mining
Stephen B. Church is appointed to replace Carl Kendell as the geology member of the Board of Oil, Gas and Mining, a term to expire March 1, 2023. 

Chris D. Hansen is reappointed as a member of the Board of Oil, Gas and Mining, a term to expire March 1, 2023. 

Ruland J. Gill Jr. is reappointed as a member of the Board of Oil, Gas and Mining, a term to expire March 1, 2023.   

Department of Agriculture and Food
Kerry W. Gibson is appointed to replace LuAnn Adams as the Executive Director of the Department of Agriculture and Food. 

Department of Natural Resources
Brian C. Steed is appointed to replace Michael Styler as the Executive Director of the Department of Natural Resources.